کشور استرالیا

سرمایه گذاری در استرالیا

کشور استرالیا از لحاظ اقتصادی سیاسی اجتماعی در سالهای اخیر توانسته کشوری مستقل و خود محور و قوی از نظر اقتصادی تبدیل شود.

تحصیل در استرالیا

استرالیا جزء کشورهایی می باشد که تحصیل در آن همواره مورد توجه دانشجویان خارجی بوده است.

درباره استرالیا

استرالیا

استرالیا یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای جهان است. طرفداران مهاجرت همواره بین کانادا و استرالیا دچار شک و شبهه می شوند اما نکته ی حائز اهمیت این است که درصد بیشتری کشور استرالیا را انتخاب می کنند . استرالیا به دلایل مختلفی نزد مهاجران خارجی محبوب است. استرالیا آب و هوای بسیار خوبی دارد و اقتصاد قوی و بازار کار بسیار فعالی دارد. استرالیا کشوری بسیار منظم و قانون مدار است.. 

مساحت این کشور 7.686.850 کیلومتر مربع است و کشور پهناوری به شمار می رود. استرالیا هیچ مرز خاکی با هیچ کشوری ندارد. 

پایتخت و شهرهای مهم استرالیا

یونان به عنوان 48 مین کشور از نظر تولید ناخالص داخلی در دنیا شناخته می شود و همچنین از نظر توریستی جزء هشتمین کشور جهان است.بیشتر اقتصاد یونان بر اساس خدمات و مخصوصا خدمات توریستی می چرخد. میزان بیکاری در یونان 18 درصد و میزان تورم 3 درصد است. یک پنجم نیرو های کاری کشور یونان را مهاجرین و خارجی ها تشکیل داده اند. و در کل اقتصاد یونان سرمایه داری می باشد وبر مبنای بازار است. کشور یونان بخاطر موقعیت خوبی که دارد از سراسر دنیا سرمایه گذارانی را به سوی خود جذب نموده که باعث رشد سرمایه گذاری در بخشهای خصوصی شده و به اقتصاد این کشور کمک کرده بطوری که باعث رشد 25 درصدی بخش خصوصی شده است.

در گذشته یونان با برخی ورشکستگی های مالی و کسری بودجه مواجه بوده که توانسته تا به امروز خود را بازیابی کند و از کمکهای عضو اتحادیه اروپا استفاده نماید و شرایط اقتصادی خود را بهبود بخشد و نسبت به گذشته رشدی حاصل نماید و امید است که در آینده از شرایط بهتری برخوردار خواهد شد.

جمعیت استرالیا

استرالیا حدود 22 میلیون نفر جمعیت دارد. پرجمعیت ترین شهر استرالیا سیدنی با حدود 327 هزار نفر می باشد. از دیگر شهرهای پرجمعیت استرالیا می توان به ملبورن، بریزبین، آدلاید، پرت و هوبارت اشاره کرد.

آب و هوای استرالیا

یکی از مهمترین فاکتورهای مثبت در رابطه با استرالیا آب و هوای این کشور است. قسمت های شمالی استرالیا دارای تابستان دمای گرم و شرجی و قسمت های جنوبی آن زمستان های سردی دارد. هر ایالت این کشور آب و هوای مخصوص به خودش را دارد.

به طور مثال شهر سیدنی آب و هوای به نسبت معتدل تری دارد و در بعضی مواقع هم بارانی است و یا ملبورن یکی از شهرهای سرد استرالیا به حساب می آید و یا شهر بریزبین جزء شهرهای گرم استرالیا است.

جالب است بدانید تربیت فصول در استرالیا برعکس ایران است به طوری که فصل تابستان در استرالیا از دسامبر تا فوریه است که این بازه ی زمانی در ایران از دی تا اسفند است ، فصل پاییز در استرالیا از مارچ تا می است که این بازه ی زمانی در ایران از فروردین تا خرداد است ، فصل زمستان در استرالیا از ژوئن تا آگوست است که این بازه ی زمانی در ایران از تیر تا شهریور است و فصل بهار در استرالیا از سپتامبر تا نوامبر است که در ایران پاییز از مهر تا آذر می باشد. استرالیا دارای ۸ ایالت است که هر کدام آب و هوای بخصوصی دارد ، برخی ایالت ها گرم و برخی سرد هستند اما استرالیا در کل در نیمکره جنوبی کره زمین واقع شده و کشور گرمسیری است و سرمای آن هیچ گاه به زیر صفر نمی رسد .     

آب و هوای استرالیا در ایالت های مختلف به شرح زیر است:

          ایالت                                                       حداکثر دما                                              حداقل دما

         ملبورن                                                         25.8                                                     6

        سیدنی                                                           26.4                                                    7.1

        برزبین                                                         29.1                                                     9.5

        پرت                                                            31.9                                                      8

       آدلاید                                                            28.5                                                    7.5

       کنبرا                                                             28                                                        0

       داروین                                                         32.6                                                   19.5

      هوبارت                                                        21.6                                                    4.5  

    

  

سیاست استرالیا

استرالیا حکومت پادشاهی مشروطه دارد؛ به این معنی که پادشاه قدرت مطلق نیست و کشور دارای قانون اساسی و برای اداره ی امور کشور پارلمان تشکیل می شود. در رأس قدرت، ملکه الیزابت دوم بالاترین مقام سلطنتی بریتانیا می باشد که بالاترین مقام سلطنتی در استرالیا است. فرماندار کل استرالیا توسط ملکه انتخاب می شود و این فرماندار برای هر ایالت فرماندار جدا تعیین می کند. اما در عمل می توان گفت که قدرت اجرایی اول در استرالیا فرماندار نیست بلکه نخست وزیر است. نحوه ی انتخاب نخست وزیر به این شکل است که مردم استرالیا ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می کنند و رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده از سوی مردم را داشته باشد به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود.

دولت استرالیا بطور کلی از سه قوه ی اصلی تشکیل می شود: قانون گذاری، اجرایی و قضایی. در این کشور هر ایالت پارلمان و فرماندار جدا دارد که تمامی تصمیمات و قانون گذاری های ایالت را انجام می دهند و در نهایت به تأیید دولت مرکزی می رسد. 

پارلمان استرالیا از دو مجلس تشکیل شده: مجلس نمایندگان و مجلس سنا و نمایندگان هر دو مجلس مستقیماً از طرف مردم انتخاب می شوند. هر قانونی برای اجرایی شدن اول می بایست به تأیید هر دو مجلس و در نهایت فرماندار برسد. 

در رابطه با انتخاب در استرالیا در ابتدا باید اشاره کنیم که انتخاب در استرالیا اجباری است و در صورت رأی ندادن افراد واجد شرایط جریمه نقدی خواهند شد در روند رأی گیری افرادی که 50 درصد آراء را کسب کنند برنده خواهند شد.

مهمترین انتخابات در استرالیا انتخابات فدرال است که مردم پارلمان، کابینه و نخست وزیر را انتخاب می کنند که انتخابات مجلس نمایندگان و نخست وزیر هر سه ساله و نمایندگان مجلس سنا هر 6 سال برگزار می شود.

فرهنگ استرالیا

فرهنگ غالب بر این کشور یک فرهنگ غربی مشتق شده از بریتانیا است که تحت تأثیر فرهنگ های بومی مختلف قرار گرفته است. مردم این کشور معمولاً رک و بسیار روشن فکر و بسیار اهل معاشرت هستند.

زبان اصلی این مردمان انگلیسی می باشد که از لحاظ لهجه و انتخاب بعضی واژگان و دستور زبان کمی متفاوت از انگلیسی های دیگر است.

مردم این کشور خیلی آدم های رسمی ای به شمار نمی روند. خیلی مردمان خونگرم و صمیمی ای هستند. معمولاً همدیگر را به اسم کوچک صدا می زنند و در هنگام سلام و احوالپرسی حتماً دست می دهند. در اعیاد و تولدها به یکدیگر هدیه می دهند و زمانی که قصد رفتن به خانه های دوستان و اقوام را دارند با خود گل یا شکلات می برند.

بیشتر اهالی این کشور نه گفتن را بلدند و اصلاً آدم های تعارفی نیستند. در کسب و کار هم آدم های رک و صادقی هستند.

اکثر مردم استرالیا مسیحی هستند. به این شکل که 36% انگلکیان، 31% کاتولیک، 25% پروتستان و ارتدکس و غیره می باشند. اما تقریباً 19% جمعیت ادعا می کنند که “بدون مذهب” هستند

اقتصاد استرالیا

استرالیا کشوری ثروتمند با اقتصادی بر پایه توان بخش خصوصی و تولید ناخالص داخلی تقریباً بالا می باشد.

در سال 2010 استرالیا از نظر شاخص آزادی اقتصادی در رده ی سوم جهان قرار گرفت و هم چنین سال 2011 از نظر شاخص توسعه انسانی در رده ی دوم جهان قرار گرفت. مردم استرالیا طبق آمار بعد از مردم سوئیس ثروتمندترین مردمان جهان هستند.

واحد پول در استرالیا دلار استرالیا می باشد و هر دلار معادل 100 سنت است. پول های موجود در این کشورسکه های 5، 10، 20، 50 سنتی و سکه های 1 و 2 دلاری رایج است.

نکته ی حائز اهمیت این است که در سال 2010 ارزش دلار استرالیا برابر دلار امریکا شد.

دلار استرالیا را با علامت (AUD) و علامت ارزش اختصاری A.$ نمایش داده می شود. دلار استرالیا پس از دلار امریکا، یورو، ین، پوند استرلینگ، فرانک سوئیس و یوان چین در مبادلات ارزی جهانی مورد استفاده قرار می گیرد و در حقیقت هفتمین ارز مهم جهانی از نظر استفاده در مبادلات تجاری در بازار بورس به شمار می رود.

نرخ تورم در 10 سال اخیر دراسترالیا بین 2 تا 3 در صد بوده است.

طبق آمار مجله اکونومیست، زیست پذیرترین شهر جهان در سال 2010 شهر ملبورن استرالیا معرفی شد و شهرهای دیگر این کشور هم از جمله پرت و آدلاید و سیدنی در ردیف 10 شهر برتر قرار گرفتند.

از نظر تولید ناخالص داخلی استرالیا در سال 2009 نوزدهمین کشور جهان شد.

در سال 2012 میانگین درآمد سالانه یک فرد استرالیایی حدود 46 هزار دلار بوده است.

کشور استرالیا عضو سازمان تجارت جهانی (WT0) است و 8 کمپانی استرالیا جزو پانصد کمپانی برتر جهان است

مهم ترین صادرات استرالیا محصولات کشاورزی، طلا، گوشت، لبنیات، آلومینیوم، زغال، پشم، گندم، شکر، گازهای طبیعی، تجهیزات حمل و نقل و سنگ آهن می باشد.

مکان‌های دیدنی و مناطق گردشگری استرالیا

1-دیوار بزرگ مرجانی

یکی از بزرگتریت ساختارهای زیستی در جهان است که در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. امتداد آن بیش از 2300 کیلومتر در طول ایالت ………….. است. شیرجه زدن و غواصی از تفریحات مربوط به این منطقه میباشد. بیش از 1600 گونه ماهی گرمسیری سفره ماهی، لاک پشت، دلفین، فیل دریایی و مرجان های نرم و سخت در این مکان به چشم میخورد.

2- پارک ملی اولورا کاتاجوتا

این پارک در مرکز سرخ استرالیا واقع شده و جایگاه مردم بومی آن گونه به شمار می روند

صخره های گنبدی شکل قرمز رنگی به اسم کاتاتیوتا در این پارک وجود دارد که می توانید غروب خورشید را تماشا کنید.

3- تالار سیدنی

سیدنی به سالن اپرا مشهور است . در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده و در منطقه نبلونگ پونیت واقع شده و معماری بسیار زیبا و خاصی دارد. این تالار با شکوه از سه جهت در آب قرار دارد

4- خلبج جرویس، نیو ساث ولز

سفیدترین ساحل شنی متعلق به این خلیج است. قدمت شکل گیری این خلیج به 15 هزار سال پیش بر می گردد.

5- خلیج هوم بوش، سیدنی

در ساحل جنوبی رودخانه پاراماتا در منطقه inner west سیدنی واقع شده است در قدیم محل تخلیه زباله های صنعتی و کشتی های از بین

6- ویوراک، هایدن، استرالیای غربی – Wave Rock, Hyden, Western Australia

صخره ای سیدرینا به شکل موج بلند یک دریا. اسم این صخره هم به همین دلیل نامگذاری شده ویوراک هایدن به معنای صخره ی موج است. این صخره به علت فرسایش و تغییرات شیمیایی لایه های میانی و زیرین سطحی به این شکل در آمده است.

7- صخره ی معلق، ویکتوریا – Hanging Rock/ Victoria

این صخره از فعالیت های آتشفشانی به وجود آمده که از نوک قله ی آن منظره ی بسیار جذابی قابل رؤیت است.

مراکز خرید در استرالیا

 

1- مرکز خرید ملکه ویکتوریا (QVB)

این مرکز خرید در سیدنی واقع شده است و ساختمان بسیار زیبا و جالبی دارد و در نزدیکی مترو Town hall قرار گرفته است. در ورودی هر مغازه نیز تابلویی سفید آویزان شده که اسم مغازه روی آن نوشته شده است.

2- مرکز خرید Water town

این مرکز اوت لت برای خرید لباس های مختلف عالی است. هر نوع برند معروفی در این مرکز قابل خریداری می باشد. برند هایی مثل آدیداس، پوما، نایک، اکو و … در این فروشگاه انواع اجناس و لباس های استرالیایی نیز در این فروشگاه به فروش می رسد.

3- بازار خیابانی HAY Street

اگر به دنبال پیاده روی در یک خیابان طولانی و بازدید از مغازه‌های مختلف و خرید اجناس مختلف با قیمت تقریباً مناسب هستید این بازار محلی گزینه‌ی بسیار مناسبی است. این محله تقریباً مثل سپه سالار تهران می‌باشد در این بازار محلی دست فروشان هم به فروختن اجناس و لباس‌های مختلف می‌کنند. برندهای معروف و گران هم در این بازار وجود دارد مثل نایک، دیوید جونز و … . موسیقی خیابانی هم در این بازار نواخته می‌شود. یکی از رستوران‌های معروف هم مک دونالد می‌باشد.

4- بازار محلی Bondi Markets

این بازار در نزدیکی ساحل Bondi، واقع شده که غرفه‌های مختلفی است که هر کدام اجناس مختلفی برای فروش دارند. شمع، لباس، بدلیجات، سوغاتی و وسایل تزئینی از اجناس فروشی در این بازار محلی است. از لحاظ قیمتی یک مقدار گران می‌باشد اما تنوع اجناس بسیار بالاست.

5- Woolworths

یکی از بهترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای که برای خرید نیازهای روزمره مناسب است. قیمت‌های میوه و سبزی متوسط است. اما بعضی مواقع کلیه اجناس در این فروشگاه شامل تخفیف (sale) می شوند.

6- Knox city shopping center

این مرکز خرید در شرق ملبورن واقع شده است. مساحت حدودی آن 143 مترمربع است و بزرگترین فروشگاه جنوب استرالیا به شمار می رود. این فروشگاه در سال 1977 تأسیس شده و شامل 4 طبقه و سینما و فودکورت نیز می باشد.

7- وست فیلد «فونتین گیت»

این مرکز خرید در شرق ملبورن واقع شده و بعد از «ناکس سیتس» دومین فروشگاه بزرگ جنوب استرالیا می باشد. این مرکز خرید شامل 316 فروشگاه است و مساحت آن حدود 12.500 مترمربع است.

8- west field

این مرکز خرید در شهر سیدنی در منطقه پاراماتا واقع شده است. مساحت این مزکز خرید 140.000 مترمربع است و شامل پنج طبقه می باشد.

قوانین راهنمایی و رانندگی و شرایط اخذ گواهینامه

هر ایالت استرالیا شرایط رانندگی متفاوتی دارد. جهت رانندگی شما می بایست از سمت چپ خودروی خود برانید که دقیقاً برعکس رانندگی در ایران است. حداکثر سرعت در خیابان های شهر 50 کیلومتر و در اتوبان ها 100 کیلومتر می باشد و جریمه های تخلف های رانندگی بسیار زیاد است پس دقت کنید که جریمه نشوید. 

افرادی که دارای ویزای توریستی هستند می توانند بدون گواهینامه بین المللی و یا گواهینامه استرالیایی در استرالیا رانندگی کنند، اما افرادی که ویزای تحصیلی و یا اقامتی دارند می بایست حتماً از ایالت

مورد نظر گواهینامه دریافت کنند.

امتحان های رانندگی در این کشور از 2 بخش تئوری و عملی تشکیل شده که در صورت قبول نشدن در آزمون تئوری می توانید هر چند بار که خواستید امتحان بدهید. اگر گواهینامه ؟؟؟ دارید و در امتحان عملی قبول نشوید باید مربی بگیرید و چند جلسه آموزشی شرکت کنید تا بتوانید دوباره در آزمون عملی شرکت کنید.

مدارک و شرایط لازم برای گرفتن گواهینامه در استرالیا

این مدارک تقریباً در تمامی ایالت های استرالیا یکی است:

1- قبولی در آزمون تئوری و عملی

2- تست بینایی

3- سلامت

4- سن بالای 18 سال

5- کارت شناسایی

6- داشتن و ثبت آدرس دقیق محل سکونت

آموزشگاه های مختلف در ایالت های مختلف استرالیا:

1- ایالت غربی

2- تاسمانیا

3- کوینیزلند

4- نیوساس لز

5- ویکتوریا

6- ایالت جنوبی

7- کنبرا

8- ایالت شمالی

رستوران‌ها و کافه‌های معروف استرالیا

1- رستوران پریم (Prime Steak Restaurant)

این رستوران در شهر سیدنی واقع شده است و بیشتر غذاهای محبوب فرانسوی، استیک ها و انواع غذاهای دریایی را می توانید در این رستوران پیدا کنید.

2- رستوران ماما (Mamak Restaurant)

انواع غذاهای مالایی در این رستوران پیدا می شود. غذاهای این رستوران بسیار خوشمزه و خاص می باشند.

3- رستوران اِست (Est)

این رستوران در شهر سیدنی واقع شده و تمرکز آن بر روی غذاهای استرالیایی است. غذاهای این رستوران کمی گران هستند اما واقعاً از کیفیت بالایی برخوردارند.

4- رستوران فانوس (Donovans)

این رستوران در شهر ملبورن واقع شده است. این مکان بسیار دنج و آرام است و بسیار مورد توجه مهاجران می باشد. طرح داخلی این رستوران بسیار شیک و مدرن است. هزینه غذا تقریباً گران است اما کیفیت غذاها بسیار مطلوب می باشد.

5- رستوران لیک هاوس (Lake House)

این رستوران هم جزء رستوران های مدرن استرالیاست. غذاهای این رستوران بسیار زیبا و هنزی تزئین می شوند و از طعم و مزه ی خوبی برخوردارند. این رستوران جزء بهترین رستوران های شهر ملبورن است. این رستوران باکیفیت دارای چشم اندازی رو به دریاچه ی “Dayles ford” می باشد، که لذت خوردن وعده ی غذایی را چندین برابر می کند.

کد کشوری و پیش شماره‌های ضروری استرالیا

کد کشوری  و پیش شماره های ضروری استرالیا 

کد کشور استرالیا برای تماس های بین المللی :61 

شماره های خاص مثل تلفن های ماهواره ای و اینترنت تلفنی: 01

شرق مرکزی شامل نیو ساوت ولز، پایتخت استرالیا و ناحیه شرقی ویکتوریا:02

جنوب شرقی شامل NCW جنوبی، ویکتوریا و تاسمانی :03

تلفن های همراه در سراسر استرالیا:07

مرکز و غرب شامل غرب و جنوب استرالیا، قلمرو شرقی و غربی نیو ساوت ولز :08

تماس های اضطراری (پلیس، آتش نشانی یا آمبولانس):000

تماس اضطراری بین المللی:112

تماس اضطراری برای افرادی که اختلال شنوایی یا گفتاری دارند:106

واحدهای SES مخصوص هر ایالت برای بروز بلایای طبیعی (آتش سوزی و…):500132

مرکز اطلاعات سموم مخصوص در مواقع حمله حیوانات وحشی:126131

خط مشاوره بچه ها برای کودکان و جوانان 5 تا 25 سال:8005511800

اطلاعات مورد نیاز استرالیا

اقامت ترکیه مهاجرت به ترکیه هلدینگ کاروانیک شرایط مورد نیاز برای اقامت در ترکیه شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه
ترکیه
admiiin

اقامت توریستی ، راحتترین نوع اقامت در ترکیه محسوب می شود. فرد خارجی بعد از ورود به کشور ترکیه می تواند به دو روشِ خرید یا اجاره خانه، اقامت موقت اخذ کند.

بیشتر بخوانید »

ثبت شرکت در دبی موضوعات تاریخ بروزرسانی: اردیبهشت ۱۴۰۰ ثبت شرکت در امارات امروزه به دلیل مهاجرت روز افزون ایرانیان به کشورهای عربی ، هلدینگ کاروانیک

بیشتر بخوانید »
اخذ پاسپورت برای مهاجرت ، اخذ پاسپورت دومینیکا و مزایای آن هلدینگ کاروانیک
پرتغال
modir

اخذ پاسپورت دومینیکا و مزایای آن موضوعات تاریخ بروزرسانی: اردیبهشت ۱۴۰۰ با توجه به افزایش مهاجرت ایرانیان ، هلدینگ کاروانیک شرایط اخذ پاسپورت برای مهاجرت و

بیشتر بخوانید »