تمکن مالی یا certificate of financial چیست؟

موضوعات

سندی معتبر و رسمی است. که موجودی انواع حساب های فرد و نرخ برابری آن به ارز مورد نظر فرد در آن درج می شود. و به منزله نوعی ارائه تاییدیه از بانک است که نشان می دهد فرد از شرایط مالی مناسب و قابل قبولی برای دریافت روادید متناسب با کشوری که مورد نظر متقاضی است. چه برای سفر چه برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها، برخوردار است. بنا به درخواست متقاضی این سند می تواند به چند زبان آماده گردد که بطور معمول بنا به درخواست به دو زبان انگلیسی و فارسی ارائه می گردد.

این سند و گواهی صادره ش از بانک (bank statement) مربوط به یک دوره 6 ماهه می باشد. که مصرف مبالغ ورودی و خروجی پول فرد می باشد.

اهمیت این گواهی برای کشور مقصد در این است که فرد متقاضی توانایی نیازهای خود را حتی بدون کار کردن دارا بوده و با ارائه مستندات لازم، این اطمینان برای کشور مورد نظر حاصل می شود.

میزان تمکن مالی برای کشورهای مختلف متفاوت می باشد. برای مثال:

1-برای ثبت شرکت در یونان 70هزار دلار حداقل 

2-برای سرمایه گذاری در پرتغال حداقل 250هزار یورو

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی تمکن مالی:

 • کارت ملی متقاضی
 • اصل و کپی پاسپورت متقاضی
 • اصل وکالت نامه نماینده قانونی در صورت وکالت به غیر
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست صدور گواهی تمکن مالی

نکات ضروری که می باید در گواهی تمکن مالی ذکر شود:

 • حتما از سربرگ مخصوص بانکی صادر شده باشد.
 • نام متقاضی در گواهی قید شده باشد.( در صورت داشتن همسر گواهی به نام همسر نیز می تواند صادر گردد).
 • آدرس پستی، شماره تماس و ایمیل متقاضی در گواهی درج شده باشد.
 • شماره حساب متقاضی خوانا و دقیق ذکر شده باشد.
 • از تاریخ افتتاح حساب 6 ماه گذشته باشد.
 • میزان موجودی حساب در گواهی تمکن مالی دقیقا قید شده باشد.
 
 • توجه:

چنانچه تمکن مالی در زمینه فعالیت ویزای دانشجویی است، متقاضی می تواند از تمکن مالی والدین و یا فردی دیگر استفاده کند. که دلالت بر حمایت ایشان از وی می باشد. در این زمینه ارائه متعدنامه محضری به طور معمول لازم بوده. و سفارتخانه مربوطه نیز قانع شود که چرا فردی غیر از والدین به عنوان پشتوانه مالی معرفی شده است.

در دریافت گواهی تمکن مالی، توانمندی های مالی دیگر فرد هم چون سند خانه، … مطرح نمی باشد. و حتی موجودی مالی فرد در حساب بانکی مورد قبول است.

 

 •  

چگونگی دریافت گواهی تمکن مالی :

دریافت این گواهی با توجه به تسهیلاتی که بانک های مختلف در اختیار گذارده اند می تواند تفاوت داشته باشد و به صورت:

 • مراجعه مستقیم به بانک مورد نظر متقاضی چنانچه سامانه آنلاین در این زمینه نداشته باشد.
 • ابتدا ورود به سامانه آنلاین و دریافت کد رهگیری و سپس مراجعه به بانک و دریافت گواهی تمکن مالی

در مجموع دریافت این گواهی کار سختی نیست.

تمکن مالی و گردش حساب چه اختلافی با یکدیگر دارند؟

تمکن مالی و گردش حساب یکسان نمی باشد. برای اخذ ویزای پاره ای از کشورها، تمکن مالی کافی است. و برای پاره ای دیگر ، گردش حساب، الزامی می باشد.

گواهی تمکن مالی که فقط میزان توانایی مالی فرد را نشان می دهد در یک برگه A4 است. گردش حساب بانکی در چندین برگه و حاوی یک پرینت از حساب متقاضی متناسب با خواسته سفارت و یا فرد است که یک بازه زمانی را از شروع تا پایان به تصویر می کشد.

چکیده مطالب

1Question #1
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
2Question #2
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

اطلاعات مورد نیاز

ثبت شرکت در دبی موضوعات تاریخ بروزرسانی: اردیبهشت ۱۴۰۰ ثبت شرکت در امارات دبی یکی از مهمترین شهر های امارات متحده عربی است و به دلیل

بیشتر بخوانید »

اخذ پاسپورت دومینیکا و مزایای آن موضوعات تاریخ بروزرسانی: اردیبهشت ۱۴۰۰ دومینیکا دومینیکا، کشور جزیره‌ای کوچک در واقع در حوزه دریای کاراییب شرقی است. این جزیره

بیشتر بخوانید »

کشور استرالیا سرمایه گذاری در استرالیا کشور استرالیا از لحاظ اقتصادی سیاسی اجتماعی در سالهای اخیر توانسته کشوری مستقل و خود محور و قوی از نظر

بیشتر بخوانید »